Pliki DAT czyli taktyka komputera.

To co dotyczy Aoe I i nie ma wyznaczonego własnego forum.

Moderator: Towarzysz Borys

ODPOWIEDZ
Martinus
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2009, 11:24
w AoE I gram od: 18 sie 1999
Płeć: Chłopiec

Pliki DAT czyli taktyka komputera.

Post autor: Martinus » 22 wrz 2009, 10:55

Na początek sie przywitam. A teraz przejde do meritum. Nie mając co robić (troche znudziłem sie grą z komputerem) postanowiłem zobaczyć z czego składa sie gra. A wiec składa się ona z 3 typów plików.
1. Plik Empires (zakodowany i nie do otwarcia o ile poprosisz programistów którzy robili gre o program do jego edycji). DAT
2. Plik Typ AI czyli czy jest agresywny czy defensywny. Ogólnie trzeba by wyklejić z innego tego typu pliku (jest ich chyba 5) do innego i tak zrobić własny typ AI. Plik PER
3. Sedno sprawy. Tu właśnie jest zapisane jakie i ile jednostak będzie komputer robił i jakie budynki wybuduje. Jeżelie twoje mniemanie o swojej dominacji nad sztuczną integencją jet wysokie to napewno uda ci sie odpowiedno dobrać jednostki wroga na potrzeby wyższej kultury rozgrywki.
I tak je preferuje nie gre typu zrób jak najwięcej i jak najlepiej, tylko gre typu moje prehistoryczne plemie w erze narzędzia i przeciwnika plemie w tej samej erze. Walka o zasoby pomiędzy axeman i bowman. Dla mnie jest to namiastka prowadzenia własnego plemienia bo innej gry o takiej tematyce nie spotkałem. A jak wy lubicie wyzwania to napiszecie sobie by robił z 20 wież, 10 kapłanów. Ilość nie wpływa na taktyke kompa czyli tak samo jak radził sobie 1 kapłanem czy wojownikiem to poradzi sobie z 10. Więc tak edytuje sie plik AI. przykładowy fragment pliku SHANG CAVALRY:

//komentarze

//Shang Cavalry
//Bronze Age attack
//16 Cavalry, 4 Catapults, 4 Priests
//Version 1.0: August 20th, 1997
//
//By Ensemble Studios

B109 Town_Center1 1 -1 //B109 budynek 109 czyli tc 1czyli wybudować raz -1 w dowolnym miejscu lub że jak zniszczą to wybudować następny
U83 Man 12 109 //u83 unit 83 czyli villiger 12 sztuk w 109 budynku czyli town center
B12 Barracks1 1 -1 //b12 budynek 12 czyli baraki
T73 Soldier-Inf1 2 12 2 // t73 train 73 czli soldier-inf1 2 2 sztuki 12 nr. budynku ale ta 2 nie wiem

C101 Tool_Age 1 109
B84 Market1 1 -1
T83 Man 2 109 2
B50 Farm 1 -1
T83 Man 2 109 2
B50 Farm 1 -1
B101 Stable1 1 -1
U83 Man 2 109
B87 Range1 1 -1

PS. Mojim pierwotnym załorzeniem było edycja gry by co, powiedzmy 100 sekund odejmowała liczbe jedzenia o tyle ile jest ludzi. A jak nie ma sie jedzenia to 2 ludzi przechodzi na strone wroga lub ginie. By gra była bardziej realistyczna.

Eleith
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2009, 13:01
w AoE I gram od: 04 kwie 1991
GG: 6355784
Płeć: Chłopiec
Lokalizacja: Wielkopolska =)

Re: Pliki DAT czyli taktyka komputera.

Post autor: Eleith » 22 wrz 2009, 16:12

Znudziłeś się grą z komputerem?? :mrgreen: to zacznij grywać z nami na sieci Hamachi. Gwarantuje że nie będziesz się nudził. Nie ma to jak żywy przeciwnik. No chyba że boisz się grać z kimkolwiek z forum... wtedy to zrozumiem :wink:
Obrazek

Martinus
Posty: 2
Rejestracja: 18 wrz 2009, 11:24
w AoE I gram od: 18 sie 1999
Płeć: Chłopiec

Re: Pliki DAT czyli taktyka komputera.

Post autor: Martinus » 23 wrz 2009, 9:19

Jak już pisałem to gram w aoe ror bez patchów (chyba). A jedynie dlatego by przeciwko 7 PC-player w niskich erach. A z gry w multi mam raczej mieszane uczucia. Kiedyś grałem sobie w Original War, jedna z najlepszych gier strategiczno-rpg. Grupa ruskich i amerykanów została przeniesiona wprzeszłość i walczy przeciw sobie o Syberyt. W tej grze nie dało sobie dorobić ludzi jedynie czołgi sterowane komputerowo. Surowce nie kopano sie i nie było stałych dostaw, jedynie co jakiś czas w losowym miejscu na mapie pojawiały się skrzynki (budulec). Mogłeś zrobić z nich szyb naftowy i mieć rope, lub budować bunkry. Fajna strategia z wieloma losowymi zdarzeniami. Zagralem sobie w multi i co sie okazało. Zamiast jakiś zagrań typu skradanie sie ludźmi, lub coś podobnego warzne było wybudować tylko jeden typ pojazdu do ataku i zbierania surowców i oto cała taktyka. Po 10 takich grach w których wiedziałem na wylot jak grać, grałem na 1 schemat bez myślenie. A jak mam tak samo zacząć grać w AoE to dziękuje.

Eleith
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2009, 13:01
w AoE I gram od: 04 kwie 1991
GG: 6355784
Płeć: Chłopiec
Lokalizacja: Wielkopolska =)

Re: Pliki DAT czyli taktyka komputera.

Post autor: Eleith » 23 wrz 2009, 14:55

Człowieku.. piszesz tak jakbyś miał za przeproszeniem popierdolone w głowie.. :wink: Z tego co napisałeś nie wynika nic sensownego i nikt nie poznał - twojego konkretnego powodu dla któego nie zagrasz na multi.

Martinus pisze:Jak już pisałem to gram w aoe ror bez patchów (chyba). A jedynie dlatego by przeciwko 7 PC-player w niskich erach.


Co to znaczy??

Podajesz także przykład gry Original War która rozgrywa się w zupełnie innych realiach... po co??? próbujesz porównać ten tytuł do AoE??? :mrgreen:

Piszesz także że po paru podobnych grach umiesz grać na pamięć, według schematu.. No ja cię rozumiem.. wielu innych tak grywa. Tylko kompletny idiota grywał by już np. 5 rok z rzędu w AoE z komputerowym graczem ;)
Przyjemności z takiej gry już nie ma żadnej no może jakaś mała odrobinka :mrgreen:
Obrazek

Eleith
Posty: 76
Rejestracja: 19 kwie 2009, 13:01
w AoE I gram od: 04 kwie 1991
GG: 6355784
Płeć: Chłopiec
Lokalizacja: Wielkopolska =)

Re: Pliki DAT czyli taktyka komputera.

Post autor: Eleith » 23 wrz 2009, 15:01

Wydaje mi się, że o AoE wiesz bardzo mało i nie poznałeś prawdziwego uroku tej wspaniałej gry. Nie potrzebujemy na forum takiego typu tematów jak twój, uwierz mi :wink: i nie pisze tego aby zrobić ci na złość tylko aby wpoić ci coś dobrego ;)
Jestem też z lekka przekonany że nie grasz jak noob, wiesz co mówisz. No cóż.. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z kimś takim. Jeśli grasz na pamięć wg schematu to zagraj z 3-4 osobami a gwarantuje że gra nabierze większych barw i nie przetrwasz chociażby ze mną 15 minut. Pozdrawiam :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Davido5
Posty: 54
Rejestracja: 09 lut 2008, 11:28

Re: Pliki DAT czyli taktyka komputera.

Post autor: Davido5 » 23 wrz 2009, 19:17

Hehe. Co tu sie dzieje ;D Obcy szalejom ;p
Może kiedyś eszcze zagrom swami ;p

ratajesiu
Posty: 12
Rejestracja: 15 wrz 2009, 23:18
Płeć: Chłopiec

Re: Pliki DAT czyli taktyka komputera.

Post autor: ratajesiu » 10 paź 2009, 12:55

davido czekam na ciebie":P i na reszte ja juz zaczynam pogrywac:P

a co Martinus-a:P chodz czlowieku grac przez siec warto... naprawde warto:D

ODPOWIEDZ